Zachowaj popęd seksualny

0
91

Popęd seksualny u ludzi jest w dużym stopniu sprawą psychiki. Ewo­luowaliśmy jako jeden z kilku gatunków, które uprawiają seks zarówno dla przyjemności, jak i w celu reprodukcji. U większości gatunków zwierząt aktywność seksualna pojawia się wyłącznie podczas owulacji, gdy zapłodnienie jest bardzo prawdopodobne. Sam akt płciowy u większości gatunków jest skrócony, gdyż naraża parzące się zwierzę­ta na atak drapieżnika. U ludzi i kilku innych gatunków aktywność seksualna łączy pary, umacniając strukturę rodziny, potrzebną, by w długim okresie, zanim dzieci osiągną dojrzałość płciową, nauczyć je umiejętności potrzebnych do przetrwania. Ewolucja kulturalna, która wyróżnia człowieka spośród innych gatunków, zachodzi, gdy informa­cja jest przekazywana z jednego pokolenia na drugie, zanim zostanie osiągnięta dojrzałość.

Owulacji u kobiet nie da się przewidzieć, może pojawić się w każ­dym miesiącu w różnym czasie. Plemnik może przetrwać w organi­zmie kobiety do 72 godzin, zachowując zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. W społecznościach myśliwych-zbieraczy zjawisko menopauzy pozwala płodnym kobietom wrócić na pole do zbierania pożywienia, podczas gdy młodymi zajmuje się babcia po menopauzie lub przybrana ciotka. Do takiej zamiany opiekunów zwykle dochodzi po zakończeniu karmienia piersią, mniej więcej po roku. Karmienie piersią służy jako naturalna forma kontroli urodzeń, z uwagi na kul­turowe tabu skierowane przeciw mężczyznom mającym kontakty sek­sualne z karmiącymi piersią kobietami. Taka przerwa w aktywności rozrodczej powoduje, że dzieci rodzą się co dwa lata, co jest korzystne dla wędrujących plemion myśliwych-zbieraczy, gdyż dzieci w wieku dwóch lat są już zdolne do wędrówki.

Co pozostaje z funkcji rozrodczych, gdy się starzejesz? U kobiet libido zależy od testosteronu, męskiego hormonu, który jest produ­kowany przez jajniki wraz z estrogenami. Przy menopauzie stężenie obu hormonów obniża się, ale u wielu kobiet stosunek testostero­nu do estrogenów wzrasta, zatem popęd seksualny pozostaje silny. U niektórych kobiet utrata testosteronu prowadzi do obniżenia libi­do, i kobiety te korzystają z hormonalnego leczenia testosteronem. Plaster z testosteronem umieszczony na skórze w ciągu kilku godzin zwiększa u kobiet popęd seksualny. Żywotność i ćwiczenia, które dają ci poczucie zadowolenia z własnego ciała, również są istotne w psychologicznym przygotowaniu do nieprzerwanej aktywności sek­sualnej.

Mężczyźni są mniej skomplikowani. Pociąg seksualny występuje u nich tak długo, jak długo pozostają zdrowi. Groucho Marx został oj­cem po osiemdziesiątce. Jednakże u niektórych mężczyzn pojawiają się problemy z funkcjonowaniem, w reklamach telewizyjnych określane dziś jako zaburzenia wzwodu. Nazwa ta zastąpiła bardziej naukowy termin impotencja. U wielu mężczyzn cukrzyca i miażdżyca tętnic może ograniczyć dopływ krwi do prącia, tak że spontaniczne erek­cje są osłabione lub w ogóle nie występują. Dowolny lek powodujący ucisk zastawek, zatrzymujący krew w prąciu, doprowadzi do popra­wy erekcji. Zastrzyki z papaweryny, viagra i urządzenia mechaniczne zwiększają wzwód. Również u mężczyzn libido jest sprawą psychiki i nie zależy od sprawności seksualnej. Ogólna sprawność i zdrowie zwiększą i utrzymają twój popęd seksualny.

Co z afrodyzjakami? Większość historii o afrodyzjakach to zwyczaj­ne opowieści. Słynna hiszpańska mucha przygotowywana jest z ciał pewnych owadów i jest toksyną, która podrażnia przewód moczowy. Powinno się jej unikać, gdyż w dużych dawkach może być toksyczna. Inne środki pobudzające, takie jak papryczki chili i czekolada, także zostały okrzyknięte afrodyzjakami, ale prawdopodobnie działają po prostu jako środki pobudzające system nerwowy. Inne produkty, takie jak awokado, uważano za afrodyzjaki z uwagi na ich podobieństwo do organów płciowych (po hiszpańsku nazywane owocami-jądrami). Ale najlepszym dla utrzymania popędu płciowego sposobem odżywiania jest zdrowa dieta oparta na Kodzie Kolorów.