James Turrell – Dom Światła – czyli czas na medytację!

Czy mieliście ostatnio czas aby po prostu położyć się i nic nie robić cały dzień (tak jak słynny leń z wiersza Tuwima ;) ?

Właśnie znalazłem takie miejsce które idealnie się do tego nadaje. Dom Światła (House of Light) znajduje się w Japonii w Tokamachi w prefekturze Niigata.

Ten zajazd (pensjonat) został zaprojektowany w 2000 roku przez amerykańskiego artystę Jamesa Turrella jako studium światła i miejsca do medytacji. Każdy może przyjechać i wynająć pokój aby spędzić tam miło czas. Budynek otoczony różnymi dziełami sztuki został usytuowany na cyplu z pięknym widokiem na dolinę. James Turrell dobrze przemyślał w jaki sposób światło ma wypełniać poszczególne pomieszczenia a główny pokój został zaprojektowany z odsuwanym dachem.
Wnętrza zostały zaprojektowany w tradycyjnym japońskim stylu Sukiya (wytworny, subtelny, rozkosz eleganckich zajęć np. misterne wykonanych ceremonii picia herbaty) przez Daigo Ishii.

Zobaczcie kilka zdjęć:

Dom Światła o zmierzchu (zdjęcia: http://jimmycohrssen.com)
dom-swiatla

Budynek w dzień (via:  www.houseco.jp)
dom-swiatla-budynek

Główny pokój z otwieranym dachem (via:  www.houseco.jp)
dom-swiatla-main

Taras
dom-swiatla2

Basen
dom-swiatla-basen2
Basen (via: www.audunhellemo.com)

dom-swiatla3

Taras (via: www.hopstepjapan.com)

dom-swiatla-taras

Jedno z pomieszczeń (via: www.future-scape.co.jp)
dom-swiatla-pokoj

Bardzo odpowiada mi taki surowy, ascetyczny, minimalistyczny styl japoński. Jedno jest pewne zapisuję ten obiekt do mojej listy życzeń (kategoria: do zobaczenia) !

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.