Wodne zegary

Gdzieś usłyszałem ostatnio o zegarze wodnym i postanowiłem sprawdzić co na to internet. Zobaczcie co udało mi się znaleźć.

1. Zegar zasilany wodą – pomysł bardzo ciekawy (koniec z bateriami wystarczy lać wodę z sokiem z cytryny) – podobno napełnienie do pełna zbiorniczka wodą wystarcza na prace zegara przez 12-14 tyg. Podczas wymiany wody zegar nie przestanie działać ze względu na wbudowany chip z pamięcią. Zegar składa się z ogniwa galwanicznego które powoduje powstanie katody lub pozytywnego metalu (miedź) lub anody i negatywnego metalu (cynk) w roztworze elektrolitu. To właśnie woda z sokiem z cytryny powoduje powstanie roztworu elektrolitycznego który ułatwia przebieg elektronów pomiędzy dwoma metalami.

Koszt 25$ – www.bedolwhatsnext.com/friendly-water-powered-clock-blue-p-2784.html

 

 

2. Wodny zegar, muzeum Noria – zegar robi wrażenie, jest świetnie zaprojektowany. Wyświetla czas używając dość skomplikowanego systemu rur i syfonów. Został zaprojektowany przez Bernarda Gittona.

 

moder-design-water-clock

 

3. Wodny zegar by Kouichi Okamoto – zegar wyświetla czas za pomocą wody i magnesów – wewnątrz ceramicznej podstawy znajdują się 2 obracające się magnesy które przyciągają 2 piłeczki – czerwona pokazuję godziny a biała minuty. Genialny pomysł w swojej prostocie.

magnetic-clock

4. Projekt ChronArte – zegar o wysokości 121 cm, zbudowany z aluminium i  12 tub ze szkła akrylowego w których umieszczona jest kolorowa ciecz wyznaczająca czas. Wypełnianie tub odbywa się kaskadowo minuta po minucie , godzina po godzinie.

 

chroneart

 

5. Hornsby Water Clock – największy wodny zegar na świecie, połączenie kinetycznej rzeźby z dekoracyjną fontanną i działającym zegarem. Znajduje się w Australii w Nowej Walii na ulicy Florence. Zaprojektowany przez Victora Cusaka – kosztował ponad 1MLN $ australijskich.

hornsby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.